• Regulamin Rady Rodziców

Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła w Bielicach

Regulamin Rady Rodziców został przyjęty uchwałą ogólnego zebrania Trójek Klasowych dnia .........................

Rada Rodziców działa na podstawie art. 53. i 54. Ustawy o systemie oświaty z dnia 7.09.1991 r. (Dz U nr 95 z dnia 25.10.1991 r. poz. 425 z późniejszymi zmianami) oraz Statutu Szkoły i niniejszego Regulaminu.
        Rada Rodziców jest samorządowym przedstawicielem rodziców współdziałającym
        z Dyrektorem Szkoły, Radą Pedagogiczną, Samorządem Uczniowskim, organami nadzorującymi szkołę.
        Udział rodziców w życiu szkoły ma za zadanie przyczyniać się do podnoszenia poziomu nauczania, rozwiązywania problemów wychowawczych oraz angażowania środowisk społecznych w udzielaniu pomocy szkole.

I. Zasady wybierania Rady Rodziców

1. Podstawowym organem Rady Rodziców jest Rada Klasowa, składająca się z nie mniej niż trzech członków.
        2. Rodzice mogą być członkami więcej niż jednej Klasowej Rady Rodziców.
        3. Rada Klasowa wybierana jest przez ogólne zebranie rodziców uczniów danej klasy w obecności wychowawcy klasy na pierwszym zebraniu rodziców w danym roku szkolnym.
        4. Z Rady Klasowej rodzice wyłaniają jedną osobę do Prezydium Rady Rodziców.
        5. Spośród członków Rady Rodziców w drodze głosowania ( tajnego lub jawnego) wybierany jest zarząd Rady Rodziców w składzie:
        a. Przewodniczący
        b. Zastępca przewodniczącego
        c. Sekretarz
        d. Skarbnik.
        6. Kadencja Rady Rodziców trwa trzy lata.
        7. Radę Rodziców można odwołać we wcześniejszym terminie większością głosów wszystkich Rodziców na zebraniu ogólnym.
        8. Poszczególnego członka odwołują rodzice z klasy, która go wytypowała.

II. Zadania Rady Rodziców

1. Rada Rodziców obraduje nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym.
        2. Zebrania mogą być zwoływane przez Przewodniczącego Rady Rodziców, na wniosek Dyrektora Szkoły, Rady Pedagogicznej, Samorządu Uczniowskiego.
        3. Rada Rodziców współpracuje z Dyrektorem Szkoły, Radą Pedagogiczną, Samorządem Uczniowskim.
        4. Rada Rodziców organizuje prace społeczne na rzecz szkoły.
        5. Rada rodziców udziela pomocy Samorządowi Uczniowskiemu.
        6. Rada Rodziców pomaga w organizacji imprez szkolnych.

III. Zasady gromadzenia i wydawania funduszu Rady Rodziców

1. Rada Rodziców może gromadzić fundusze z następujących źródeł:
        a. z dobrowolnych składek rodziców
        b. z wpłat osób fizycznych, organizacji, instytucji, fundacji ,_do których zwróci się Rada Rodziców.
        c. dochodowych imprez organizowanych przez Radę Rodziców dla rodziców i mieszkańców środowiska szkoły.
        2. Wysokość składek na Radę Rodziców ustala się na początku każdego roku szkolnego na zebraniu ogólnym rodziców.
        3. Wydawanie środków pieniężnych Rady Rodziców opiniowane jest wspólnie
        z Dyrektorem Szkoły, Radą Pedagogiczną i Radą Rodziców.

IV. Prawa Rady Rodziców

l. Rada Rodziców może występować do Dyrektora Szkoły lub Rady Pedagogicznej
        z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły, w tym dotyczącymi:
        a. planów pracy szkoły
        b. programu rozwoju szkoły
        c. szkolnego planu nauczania, w tym zajęć pozalekcyjnych i przedmiotów
            nadobowiązkowych
        d. oceny dorobku zawodowego nauczyciela.

V. Postanowienia końcowe

1. W przypadku konfliktu z innymi organami szkoły Zarząd Rady Rodziców ma prawo zwrócenia się o rozstrzygnięcie sporu do organu prowadzącego szkołę.
        2. W przypadku pojawienia się nieprawidłowości w danej klasie, której nie jest w stanie rozstrzygnąć wychowawca z trójką klasową, przedstawiciel Rady Rodziców zgłasza to Radzie Rodziców, Rada kieruje sprawę do Dyrektora. Jeżeli w przeciągu 14 dni sprawa nie zostanie wyjaśniona, Rada Rodziców kieruje pismo do Dyrektora Szkoły i Kuratorium Oświaty o zaistniałej sytuacji.
        3. Członkowie Rady Rodziców wykonują swe funkcje społecznie.