• Niezwykły papież- artykuł

• Niezwykły papież – Jan Paweł II

Nie ma takiego pokolenia chrześcijan, takiego pokolenia ludzkości, z którym Chrystus nie dzieliłby się sobą. Ostatecznie chodzi o to, żeby człowiek nie zgubił ludzkiego wymiary swojego życia”.

Jan Paweł II

Karol Wojtyła to niezwykła postać w dziejach Polski i świata. Jeszcze jako biskup, metropolita krakowski i kardynał domagał się przestrzegania praw człowieka, moralnie wspierał opozycję antykomunistyczną, organizował nowe formy duszpasterstwa, prowadził rekolekcje dla młodzieży i małżeństw. Jako papież, Jan Paweł II niestrudzenie pielgrzymował po świecie, wprowadzając chrześcijaństwo w trzecie tysiąclecie. Jego pontyfikat należał do najdłuższych w historii Kościoła. Pontyfikat Jana Pawła II był całkowicie odmienny od pontyfikatu Jego poprzedników.

Jan Paweł II jako pierwszy w dziejach papież:

·       Nigdy nie założył tiary.

·       Odwiedził wszystkie stale zamieszkane przez ludzi kontynenty.

·       Całował ziemię kraju, do którego przybywał z pielgrzymką.

·       Przemawiał do wiernych w ich ojczystych językach.

·       Przekroczył próg synagogi, kościoła protestanckiego i meczetu.

·       Nocował pod dachem domu, który nie należał do Kościoła katolickiego (pałac katolikosa Armenii).

·       Beatyfikował i kanonizował męczenników faszyzmu i komunizmu.

·       Kanonizował Indianina (Juan Diego, Meksyk).

·       Wystosował list do dzieci.

·       Urlopy spędzał w górach, gdzie jeździł na nartach.

·       Przyglądał się z trybun meczowi piłki nożnej.

·       Odbywał bezpośrednie spotkania z tłumami wiernych.

·       Wziął udział w publicznym  pokazie filmowym (Quo vadis).

·       Zezwolił na rozpowszechnianie na płytach nagrań swoich modlitw, śpiewanych przez siebie pieśni i kolęd.

Jan Paweł II ponad trzy lata spędził w podróży:

·       Za jego pontyfikatu podwoiła się liczba państw utrzymujących  stosunki dyplomatyczne z Watykanem.

·       Odbył 104 pielgrzymki poza terytorium Włoch.

·       Odwiedził 135 krajów świata, przebywał w 870 miejscowościach.

·       Najczęściej jeździł do Polski, Stanów Zjednoczonych, Francji, Meksyku, Hiszpanii i Portugalii

·       Polskę odwiedził 9 razy,  USA – po 7, Francję – 6, Meksyk i Hiszpanię – po 5, Brazylię i Portugalię -4.

·       Najdłuższą podróżą była pielgrzymka na Daleki Wschód i do Oceanii. Trwała 2 tygodnie; papież przebył wówczas ponad 50 tys. km.

·       Najkrótszą podróżą była pielgrzymka do San Marino w 1982 roku. Trwała zaledwie 5 godzin.

·       W pierwszą podróż udał się do Meksyku, w ostatnią do Lourdes – 14-15 sierpnia 2004 roku.

·       Łączna trasa jego pielgrzymek przekroczyła 1 mln 700 tys. km (29 długości równika) co odpowiada ponad 30-krotnemu okrążeniu Ziemi i 3-krotnej odległości między Ziemią a Księżycem.

·       Odbył 1411 pielgrzymek we Włoszech.

·       Jako biskup Rzymu odwiedził 297 z 330 podległych mu parafii.

·       Podczas pielgrzymek wygłosił ponad 24 400 przemówień.

O potrzebie pielgrzymowania do licznych krajów i regionów świata, Jan Paweł II tak mówił w Zairze 4 maja 1980 roku:

Niektórzy w Europie uważają, że papież nie powinien tak podróżować. Powinien siedzieć w Rzymie tak jak dawniej. Nieraz słyszę takie rady, czytam w gazetach. Natomiast ludzie tutejsi mówią: Bogu dzięki, że tu przyjechałeś, bo tylko jak tu przyjedziesz, to wiesz, kim jesteśmy! A nie możesz być naszym papieżem, jeżeli nie będziesz nas znał. […] I to utwierdza mnie w przekonaniu, że przyszła pora na to, ażeby biskupi rzymscy – papieże – stali się nie tylko następcami Piotra, ale też naśladowcami Świętego Pawła, który – wiadomo – spokojnie nie usiedział”.

Jan Paweł II, podczas swoich licznych pielgrzymek, dotarł do miejsc, w których:

v   przez cały rok jest dużo śniegu i wieją mroźne wiatry

v   jest bardzo ciepło i rzadko padają deszcze

v   ludzie na powitanie pocierają się nosami

v   można podziwiać wspaniałe kościoły, pałace, zamki i domy

v   ludzie budują swe chaty z gliny i słomy

v   rosną wielkie eukaliptusy, z których robi się olejki i lekarstwa

v   są pola lawendy, z których robi się pachnące mydła i płyny do kąpieli

v   stoją drapacze chmur, w których mieszkają i pracują tysiące ludzi

v   znajdują się plantacje bawełny, z której szyje się koszulki i koszule

v   płyną rzeki, w których żyją bobry

v   podczas wędrówki można spotkać kangurzycę z kangurkiem

v   żyje bardzo dużo hałaśliwych papug i przepięknych tukanów

v   rosną olbrzymie sekwoje, przy których słoń jest malcem

v   są plantacje kawy, której ziarna transportuje się do wielu krajów na świecie

v   jesienią spadają liście z drzew, a na wiosnę rozkwitają żółte krokusy

v   bije wiele serc potrzebujących Bożej miłości.

Jan Paweł II był przyjacielem ludzi dużych i małych. W czasie swego pontyfikatu spotykał się z ludźmi różnych kultur i religii. W swojej posłudze kapłańskiej zawsze upominał się o prawa cierpiących i najuboższych. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 2137. Obecny papież, następca Jana Pawła II, Benedykt XVI rozpoczął proces beatyfikacyjny Wielkiego Polaka - Karola Wojtyły  -  papieża Jana Pawła II.

Opracowała:

Grażyna Bieniecka

nauczyciel bibliotekarz

w ZSP w Bielicach

Literatura:

Krzyżanek J. O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską, Sandomierz 2006

Poczet najznamienitszych papieży Kraków [2007]

Skarbiec myśli Jana Pawła II Wrocław 2006