• Rowerem do szkoły

• Pokonywanie drogi do szkoły na rowerze może być wspaniałą przygodą dla dziecka. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży przypominamy przepisy dotyczące rowerzystów oraz wyposażenia tych jednośladów. A wszystko po to, aby droga do szkoły była bezpieczna.

•  Zgodnie z kodeksem ruchu drogowego, dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć rowerem tylko pod opieką dorosłego i tylko po chodniku, parkach lub lasach. Natomiast dzieci starsze niż 10 lat mogą poruszać się już samodzielnie po drogach publicznych o ile mają kartę rowerową. Przeznaczona jest ona dla osób w wieku 10-18 lat i najczęściej można ją bezpłatnie wyrobić w szkole, poprzez zdanie egzaminu. Jeśli droga do szkoły prowadzi ścieżkami w parku lub lasem (tam kodeks drogowy nie obowiązuje), karta rowerowa nie jest wymagana. Warto jednak już od najmłodszych lat wpajać zasady obowiązujące na drodze.

• Każdy rower musi być wyposażony w co najmniej:

- jedno światło przednie białe lub żółte świecące światłem ciągłym, lub migającym

- jedno światło tylne czerwone, odblaskowe

- jedno światło tylne świecące światłem ciągłym, lub migającym

- w jeden skutecznie działający hamulec,

- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

•  Nie jest to wymagane prawnie, ale trudno wyobrazić sobie, by dziecko mogło wyjechać w drogę bez poprawnie założonego kasku. Powinien on ściśle przylegać do głowy, ale nie uciskać jej za mocno. Jego przednia krawędź powinna znajdować się ok. 1-1,5cm nad brwiami,  osłaniając również czoło.

• Przejazd do szkoły powinien być jak najbezpieczniejszy, więc warto wcześniej z dzieckiem opracować plan trasy. Nie musi to być najkrótsza droga, tylko taka o najmniejszym natężeniu ruchu samochodów, najlepiej poprowadzona po drodze rowerowej.

OdpowiedzPrzekaż dalej