• Dni adaptacyjne w oddziale przedszkolnym „Ekoludek”

• W naszej placówce dni adaptacyjne dla nowo przyjętych dzieci odbywać się będą w dniach 28,29,30,31.08.2023 oraz 01.09.2023.

Moment, w którym dzieci przyjdą na dni adaptacyjne jest państwa decyzją(w godzinach pełnienia dyżuru wakacyjnego przez przedszkole). Czas pobytu dziecka na zajęciach adaptacyjnych będzie uzależniony od naturalnej potrzeby zabawy, stanu emocjonalnego dziecka, komunikacji. W pierwszym dniu proponujemy pobyt dziecka z rodzicem trwający do 30 min., w następnych dniach rodzic pozostaje z dzieckiem kilka minut, żegna się i pozostawia dziecko w przedszkolu na około 10 do 30 minut. W kolejnych dniach pobytu adaptacyjnego można wydłużać czas dziecku.

Zebranie z rodzicami dzieci  przyjętych do oddziałów przedszkolnych: „Ekoludek” i pięciolatków w dniu 30.08.2023r. godz. 16:00 sala nr 4.

Mamo! Tato!

4 września (w tym dniu rozpoczyna się rok szkolny 2023/2024)zbliża się wielkimi krokami a Wasze dziecko rozpocznie niezwykle ważny etap w swoim życiu. To będzie wyjątkowa chwila również dla Was. Pojawi się wzruszenie, łzy oraz stres. Te wszystkie uczucia są normalne i każdy rodzic je przeżywa.

Pamiętajcie nie jesteście sami.

Przygotujcie na ten moment zarówno swoje dzieci jak i siebie. Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to bardzo dobra decyzja i nie pozwólcie, aby wasze dziecko zauważyło Wasz niepokój czy wahanie.

Początki są trudne dla Was, Waszych dzieci i dla nas – nauczycieli.

Jednak pozytywne nastawienie i współpraca zaowocuje uśmiechem na twarzy Waszego dziecka. Przygotujcie się na okres adaptacji i zapoznajcie się ze wszystkimi wskazówkami.

Trzymamy za Was kciuki!

Właśnie zostałem przedszkolakiem i potrzebuję waszego wsparcia:

Pozytywnie nastaw dziecko do przedszkola. W domu dużo rozmawiaj o przedszkolu, opowiadaj, że będzie mogło bawić się z kolegami, rysować, budować itp. Przedstaw realny ale nie wyidealizowany obrazu przedszkola.

Przyzwyczajaj dziecko do przedszkola stopniowo. Razem z nim skompletuj wyprawkę przedszkolną. Jeżeli dziecko do tej pory nie przebywało z innymi dorosłymi, pozostawiaj je na kilka godzin u dziadków lub znajomych, aby przedszkole nie kojarzyło mu się z pierwszym rozstaniem. Stopniowo dopasowuj rytm dnia dziecka w domu, do tego, jaki panuje w przedszkolu.

Pozwalaj dziecku na samodzielność. Nie wyręczaj go w ubieraniu, podczas jedzenia, mycia rąk i zębów, a także w korzystania z toalety. Chwal wysiłek, jaki wkłada w te czynności.

Zwróć uwagę na krótkie pożegnania w przedszkolu. Nie wprowadzaj atmosfery pośpiechu, czule ale stanowczo pożegnaj się z dzieckiem. Nie okazuj dziecku własnych rozterek podczas rozstania, bowiem wtedy przekazujesz mu własne lęki.

Postaraj się regulować pobytu dziecka w przedszkolu. W początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej, ponieważ trzylatek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi. Nie mów dziecku, że zostanie zabrane wcześniej, kiedy to jest niemożliwe, ponieważ będzie nieszczęśliwe. Dotrzymuj słowa – daje ono dzieciom poczucie bezpieczeństwa.

Poświęć dziecku więcej czasu niż zwykle. Okazuj zainteresowanie, miłość, czułość. Częściej pójdź z nim na spacer, poczytaj ulubioną bajkę, pobaw się w ulubioną zabawę. Nie wypytuj: Jak było w przedszkolu? Czy płakałeś? Co zjadłeś? Spytaj: Czym się bawiłeś? Jak ma na imię twój kolega? Jeśli dziecko będzie opowiadało co działo się w przedszkolu, koncentruj się na jego samopoczuciu, relacjach z kolegami i podejmowanych zabawach.

Zredukuj do minimum inne stresy, nowe sytuacje nie związane z przedszkolem, aby na czas pierwszych tygodni adaptacji wyłączyć większe wrażenia czy życiowe zmiany.

Ściśle współpracuj z nauczycielem. Relacje oparte na wzajemnym zaufaniu przyniosą oczekiwane rezultaty. Pytaj nauczyciela nie tylko o to, czy dziecko wszystko zjadło, ale także o to, czy nawiązuje kontakty z rówieśnikami, czy radzi sobie w różnych sytuacjach przedszkolnych.

Nie porównuj dziecka i jego reakcji z zachowaniem innych przedszkolaków czy starszego rodzeństwa. Radzenie sobie ze stresem adaptacyjnym jest sprawą indywidualną i u każdego malucha może przebiegać inaczej.

Proces adaptacji może trwać od kilkunastu dni do kilku miesięcy. Daj dziecku tyle czasu, ile będzie potrzebowało, aby przystosować się do nowych warunków. Uniezależnienie się od najbliższych i nawiązanie pozytywnych relacji w nowym, przedszkolnym środowisku są osiągnięciem rozwojowym dziecka, na które warto czekać.